Zawody wędkarskie o puchar Dziekana Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie „BATORÓWKA, październik 2021”

Informacje ogólne

1. Zawody wędkarskie przeznaczone są dla pracowników i studentów Wydziału Leśnego SGGW oraz pracowników LZD w Rogowie.

2. Zawody wędkarskie należy traktować jako formę wspólnej rozrywki, zacieśniania znajomości i przyjaźni pomiędzy pracownikami i studentami wymienionych wyżej instytucji.

3. Organizatorem zawodów jest Pan Zbigniew Bator, gospodarz zalewu „Batorówka”. Stronę SGGW i LZD reprezentuje prof. Jerzy Borowski, pracownik Instytutu Nauk Leśnych SGGW.

4. Zawody odbywają się pod patronatem prof. Ph.D., D. Sc. Marty Aleksandrowicz-Trzcińskiej, Dziekana Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Termin, miejsce i czas zawodów

5. Zawody odbędą się 9 października (sobota) 2021 roku na zalewie „Batorówka” położonym w miejscowości Wola Łokotowa. Dojazd z Jeżowa na południe, drogą w stronę Tomaszowa Mazowieckiego, po 5 km (Wola Łokotowa) skręcamy w lewo, a dalej ok. 800 m do zalewu i miejsca zbiórki (namiary GPS: N51°45’57.9773”, E19°58’29.3741”).

6. Zbiórka o godz. 630 nad zalewem. Termin rozpoczęcia zawodów 715, a termin zakończenia 1315. Zawody odbędą się bez względu na pogodę. W przypadku silnych i ciągłych opadów możliwe jest skrócenie czasu trwania zawodów.

Wymogi regulaminowe

7. Do zawodów nie jest wymagana karta wędkarska ani żadne inne zezwolenia np. PGRyb.

8. Dopuszczalne metody połowu: maksymalnie 2 wędki zwykłe, spławikowe, do połowu gruntowego lub żywcówki. Niedopuszczalne są inne metody połowów jak np. spinning, sztuczna mucha, używanie sieci, podrywek itp.

9. Łowienie odbywa się z brzegu, bez możliwości wchodzenia do wody.

10. Dopuszcza się stosowanie zanęt, zarówno ciężkich (sygnał dla zanęty ciężkiej) jak i lekkich (po sygnale „wolno łowić”).

11. Wymagany sprzęt wędkarski: oprócz zestawów do połowu, niezbędna jest siatka do przetrzymywania żywych ryb w wodzie.

12. Zawody oparte są o metodę „złap, zmierz i wypuść”.

13. Nagrody:

a. nagroda główna, Puchar Dziekana Wydziału Leśnego SGGW, otrzymuje zawodnik, który uzyska największą masę złowionych ryb,

b. nagrody rzeczowe (sprzęt wędkarski): za zajęcie miejsc 1-3, dla zawodników którzy złowili, najwięcej (w przeliczeniu na masę) ryb; dodatkowa, jedna nagroda za złapanie najcięższej ryby,

c. wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowy drobiazg.

14. Liczba zawodników jest ograniczona i nie może przekroczyć 20-stu. O udziale w zawodach decyduje kolejność zgłoszeń. 15. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: jerzy_borowski@sggw.edu.pl lub telefonicznie: 695265118, do 7 października (czwartek). W przypadku skompletowania listy zawodników w terminie wcześniejszym, nowo zgłaszający się do zawodów zostaną poinformowani o braku miejsc.

16. Zawodnicy zobowiązani są do zachowania zasady „fair play”, a wszelkie niejasności jednoznacznie i bezdyskusyjnie rozstrzyga sędzia zawodów. W razie niestosowania się do niniejszego regulaminu, sędzia może orzec dyskwalifikację zawodnika.

Program zawodów

6:30 – zbiórka i powitanie uczestników nad zalewem „Batorówka”

6:40 – losowanie stanowisk i przejście na stanowiska

6:45 – przygotowanie stanowisk i sprzętu

7:10 – sygnał dla zanęty ciężkiej

7:15 – sygnał „wolno łowić”

13:05 – sygnał „10 minut do końca łowienia”

13:15 – sygnał „koniec łowienia”

Informacje uzupełniające

17. Rybostan zbiornika to: karp, karaś, lin, płoć, leszcz, wzdręga, jaź, okoń, sandacz, szczupak, sum, jesiotr. Najczęściej wyławiane ryby to karp (kukurydza) i karaś (różne robaki), a nieco rzadziej pozostałe gatunki. Mimo iż zbiornik powstał zaledwie kilka lat temu (nie ma go na niektórych mapach np. w Google jest widoczny dopiero po przejściu na widok z satelity) występują tu karpie o wadze kilkanaście kilogramów. Głębokość zbiornika zwykle nie przekracza 3m.

18. Zaleca się podbierak z długim trzonkiem, gdyż w niektórych miejscach brzeg jest dość wysoki i mogą wystąpić utrudnienia przy wyciąganiu złowionej ryby, a także mata do układania złowionej ryby na brzegu.

19. Po zakończeniu zawodów i wręczeniu pucharu oraz nagród, odbędzie się grill lub ognisko z posiłkiem „regeneracyjnym”.

20. Istnieje możliwość zabrania złapanych ryb na warunkach ustalonych indywidualnie z gospodarzem zalewu.

21. Ze względu na sytuację pandemiczną związaną z COVID 19, całość zawodów objęta będzie reżimem sanitarnym.