26 FESTIWAL NAUKI - WARSZAWA

Instytut Nauk Leśnych serdecznie zaprasza do wzięcia udziału

w 26 edycji Festiwalu Nauki.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Niezbędne informacje można znaleźć na stronie Festiwalu pod adresem: https://festiwalnauki.edu.pl/

LEKCJE -> LINK

SPOTKANIA -> LINK

WYSTAWY -> LINK

O FESTIWALU

♦ Misją Festiwalu jest upowszechnianie nauki. Festiwal daje każdemu możliwość obcowania z nauką, poznawania jej metod i dorobku, zachęca do pogłębiania wiedzy.

♦ Służymy zróżnicowanemu gronu odbiorców. Zapraszamy wszystkich, bez względu na formalne wykształcenie. Festiwal przedstawia wiele dziedzin nauki. Dbamy o dostosowany do różnych grup odbiorców format spotkań. Przedstawiamy naukę w przystępny sposób: spotkania prowadzą osoby, które poza dorobkiem naukowym cechuje także zdolność objaśniania złożonych kwestii w sposób zrozumiały i przejrzysty.

♦ Podczas spotkań festiwalowych prezentowane są dokonania nauki i wyzwania, które przed nią stoją. Pokazujemy rolę nauki we współczesnym świecie, użyteczność i piękno naukowych badań i ustaleń, oraz ich praktyczne skutki dla rozwoju gospodarczego i zmian społecznych. Szczególną uwagę zwracamy na dokonania polskich uczonych. Wśród wyzwań stojących przed nauką zwracamy też uwagę na ich wymiar etyczny i moralny.

♦ Spotkania odbywają się tam, gdzie pracują naukowcy: w  laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Wiele spotkań polega na aktywnym udziale w doświadczeniach i obserwacji zjawisk za pomocą naukowych metod i instrumentów. Festiwal przyczynia się nie tylko do popularyzacji wiedzy, ale też wyjaśnia na czym polega poznanie naukowe, przybliża radość płynącą z uprawiania nauki i wzmacnia jej autorytet.

♦ Zachęcamy do krytycznego myślenia do pogłębiania wiedzy także poza ramami Festiwalu. Pomagamy w samodzielnej ocenie różnych źródeł informacji i rozpoznawaniu rzetelnej wiedzy.

ZAŁOŻENIA ORGANIZATORÓW

Festiwal  jest  głosem  naukowców  przekonanych,  że  o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać  wiedzę  i  najnowsze  odkrycia,  również,  by zyskiwać  poparcie  społeczne  dla  dalszego  rozwoju nauki  w  Polsce.  Finansowanie  budżetowe  nauki  było i  jest  niskie,  jest  w  nim  wciąż  zbyt  niski  wkład  funduszy prywatnych  przedsiębiorców  i  korporacji.  Stąd  nasze niezmienne od początku hasło: ”Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję”.

STRUKTURA FESTIWALU

Imprezy odbywają się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Prelegentami są naukowcy pracujący w  instytucjach  biorących  udział  w  Festiwalu,  mający w  dorobku  osiągnięcia  naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie.  Festiwal  dzieli  się  na  część imprez  otwartych,  ogólnie  dostępnych  oraz  zajęcia dla  zorganizowanych  grup  szkolnych  wszystkich poziomów  edukacji,  które  przychodzą  do  instytucji naukowej lub edukacyjnej (tzw. lekcje festiwalowe).

Imprezy ogólnie dostępne:

– Debaty główne, na tematy istotne w bieżącym życiu społecznym i naukowym.

– Popołudniowe wykłady i warsztaty dla maturzystów. Ich celem ma być zainteresowanie nauką i pomoc w wyborze dalszych kierunków kształcenia.

– Wieczorne kluby dyskusyjne i warsztaty poświęcone osiągnięciom poszczególnych nauk.

– Weekendowe spotkania z ludźmi i instytucjami naukowymi. Warsztaty w laboratoriach i salach akademickich. Wycieczki terenowe i do muzeów.

– Pokazy filmowe i teatralne. Prezentacje muzyczne.

– Imprezy dedykowane dzieciom, tematyczne warsztaty naukowe z pokazami zjawisk przyrodniczych.